15-dunajsky-orol

15. Dunajský orol – Pribinova

Pribinova

 

Pribinova ulica svoj názov dostala podľa nitrianskeho kniežaťa Pribinu.  Avšak do 1. apríla 1991 niesla názov Martanovičova ulica pomenovaná podľa slovenského komunistického politika Rudolfa Martanoviča. Je tu situovaná jedna z najvyšších budov v Bratislave – Tower 115 a zároveň dvojica budov Panorama City, ktoré sa so svojou výškou 177,5 m stali prvými mrakodrapmi na Slovensku.

 

POVESŤ

Dunajský orol

 

O dunajskom orlovi kolujú mnohé povesti. Je známe, že dobrým a statočným ľuďom často v núdzi pomáhal. Raz sa však prihodilo, že aj on potreboval pomoc. Jeho žena, dunajská orlica, si pri love zlomila pazúr. Aby jej orol pomohol, uniesol vo svojich veľkých pazúroch, priamo z dvoja, rybára Urbana. Ten si už pomyslel, že nastal jeho koniec. No keď ho orol o pomoc poprosil, rybár neváhal a orlici pazúr ošetril. Za to mu orol prisľúbil, že rodu Urbanovcov trikrát v núdzi pomôže.

Prvý raz privolal orla – dobrého ducha Dunaja – prapravnuk rybára Urbana. Bolo to vtedy, keď prišlo veľmi suché leto a nebolo čo do úst. Ľudia v osade hladovali, v Dunaji nebolo rýb a na poliach žiadna úroda. Rybár si spomenul na dávny orlov sľub a zavolal ho na pomoc. Vtedy sa rybárske siete naplnili a po dlhom čase mohli rybári svoje rodiny nakŕmiť.

Druhýkrát, po mnohých, mnohých rokoch mesto nečakane napadlo silné vojsko. Už-už to vyzeralo, že nepriateľ zvíťazí. Medzi obrancami mesta bol aj Kliment z rodu Urbanovcov. Vedel o orlovom sľube, a tak zodvihol ruky k nebu a zvolal: “Dobrý duch rieky Dunaja, príď  nám na pomoc!” V tej chvíli priletel z oblohy obrovský orol a spolu s ním sa privalila vysoká vlna, ktorá nepriateľa zaplavila. Dunajský orol zachránil mesto pred istou záhubou. Na mieste, kde pomohol, vždy zanechal svoje pierko, aby si naňho ľudia pamätali.

Čo myslíte, využili Urbanovci aj tretí orlov sľub? Povráva sa, že ten ešte čaká na svoje naplnenie…

 

Zdroj: legendy a povesti od slovenskej spisovateľky Márie Ďuríčkovej