16. Hry so svetlom – Eurovea

Eurovea

 

Súčasťou modernej štvrte Eurovea, ktorá sa nachádza na nábreží Dunaja v susedstve historického centra Bratislavy je Námestie M. R. Štefánika.

Centrálnu časť námestia tvorí veľká fontána, ktorá tvorí presklenú strechu podzemnej časti nákupnej galérie Eurovea.

Na južnej strane námestia, na dunajskom nábreží, sa nachádza na vysokom pylóne Pamätník československej štátnosti bronzová Socha českého leva držiaceho slovenský štátny znak. Pred pylónom stojí bronzová socha generála Milana Rastislava Štefánika v nadživotnej veľkosti, ktorú v roku 1938 vytvoril český sochár Bohumil Kafka.

Eurovea je obchodným centrum na ľavom brehu Dunaja, v blízkosti mosta Apollo, Slovenského národného divadla a budovy Tower 115. Pri centrálnom vstupe do novej budovy Slovenského národného divadla, dominuje jedna z troch fontán, ktoré sú súčasťou komplexu a to fontána s bronzovou plastikou „Tanečnica“ od akad. soch. Alexandra Biľkoviča. O niekoľko metrov južnejšie sa nachádza druhá fontána s názvom „Prameň“ od doc. Petra Rollera. Na každej strane fontány Prameň sa nachádza jeden sivý osem-uholníkový vlajkový stožiar so svetlometom, od r. 2013 oblepený logom SND.  Architektúra stožiarov pripomínajúca maják odkazuje na minulosť tohto miesta, ktorého súčasťou bol nákladný prístav. V Centrálnej časti námestia je umiestnená najväčšia zo všetkých troch fontán, ktorá tvorí presklennú časť nákupnej galérie Eurovea.