18. Dotkni sa hviezd – Tyršovo nábrežie

Tyršovo nábrežie

 

Tyršovo nábrežie bolo v minulosti známe aj tým, že sa tu v 80. a 90. rokoch nachádzal Lunapark avšak začiatkom 21. storočia bol odstránený. K opätovnému vybudovaniu už nedošlo keďže nábrežie je záplavovým územím. Nábrežie je v súčasnosti využívané na rôzne kultúrne, spoločenské a rekreačné akcie.

V blízkosti sa nachádza Slovenská národná galéria (SNG) ktorej zakladateľom bol básnik, novinár a spisovateľ Laco Novomeský. Neďaleko možno nájsť aj SNM Prírodovedné múzeum, ktoré sa vytvorilo postupne z prírodovedného odboru Slovenského vlastivedného múzea, neskôr Slovenského múzea. Od roku 1961, po vzniku Slovenského národného múzea, je jeho súčasťou ako významné prírodovedné pracovisko a ponúka verejnosti možnosť si pozrieť prírodovedné expozície a výstavy.

 

 

PRÍBEH

Dotkni sa hviezd

 

Dorotkina posteľ leží rovno pod oknom, odkiaľ má dobrý výhľad na nočnú oblohu. Vždy rada pozorovala Mesiac a hviezdy. Najradšej má jasné noci, kedy milióny hviezd blikajú ako pouličné lampičky. Hviezdam dáva veselé mená a predstavuje si, ako sa medzi sebou rozprávajú. O čom si asi tak šuškajú? Niekedy sa smejú a veselo tancujú. Inokedy sa zas pohádajú, ale potom sa rýchlo udobria. Občas vidí padajúcu hviezdu a vtedy si niečo zaželá. Želania má pre istotu už vopred pripravené. Vždy, keď zbadá mliečnu dráhu, prestavuje si, že k nej letí vesmírny hrnček plný teplého mlieka.

Raz jej ktosi povedal, že každá hviezda ukrýva jednu rozprávku. Predstavte si to množstvo rozprávok! A každá je iná – smutné i veselé, pravdivé i vymyslené. Mesiac, ten sa teda má – je to najväčší milovník rozprávok a každú noc si vypočuje nový príbeh. To by chcela aj Dorotka. Našla spôsob, ako sa s hviezdami dohodnúť. Stačí natiahnuť ruku a dotknúť sa niektorej hviezdy. Ono, v skutočnosti sa jej nedotknete, pretože hviezdy sú príliš ďaleko. Aj keď nám sa zdá, že stoja na jednom mieste, pohybujú sa dosť vysokou rýchlosťou. Ale keď natiahnete ruku k oblohe a zapojíte kúsok fantázie, tak sa tej hviezdy “akože” dotknete.

Dorotke sa to pošťastilo už veľakrát. Keď hviezdu pekne poprosí, tá sa s ňou rada o rozprávku podelí. Má to však jeden háčik. Dorotka si nikdy nevypočuje celú rozprávku, pretože už kdesi v polovičke zaspí. Na druhý deň sa potom na seba hnevá. Je zvedavá, ako rozprávka končí, no nemá to ako zistiť. Nevie totiž nájsť tú správnu hviezdu. Však skúste nájsť na oblohe dvakrát tú istú hviezdu, keď sú ich milióny! Je to priam nemožné.

 

Autor: Miroslava Atanasová