20-svetelne-sochy

20. Svetelné sochy – nábrežie Dunaja

Nábrežie Dunaja                                       

 

Bratislava, hlavné mesto Slovenska, leží na nábreží  Dunaja, ktorú poznali už starí Rimania pod názvom Danubius.Dunaj je druhá najdlhšia európska rieka a najdlhšia rieka v Európskej únii. Vzniká sútokom Brege a Brigachu v Čiernom lese (Nemecko), preteká južným Nemeckom, Rakúskom, Slovenskom, Maďarskom, Srbskom, potom tvorí po mnoho desiatok kilometrov rumunsko-bulharskú hranicu a ústí deltou do Čierneho mora na hraniciach medzi Rumunskom a Ukrajinou.

Pribudli tu novostavby, niektoré objekty sa zrekonštruovali a takisto sa vybudovala protipovodňová ochrana.

 

Inštalácia svetelné sochy

Svetelné objekty sú študentské práce Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru zo študijných odborov dizajn, propagačné výtvarníctvo, kameňosochárstvo, dizajn a tvarovanie dreva. Objekty sú z rôznych materiálov (papier, kartón, kameň, drevo, plexisklo…) v kombinácii s využitím svetla.

 

LEGENDA

Podľa legendy vyslal rímsky vojvodca svojich vojakov hľadať prameň rieky. Tí na úpätí Čierneho lesa narazili na silný minerálny prameň. Je to v miestach, kde dnes leží mesto Donaueschingen, ktorý tu síce do rieky vyviera, nie je však jej počiatkom.

Vojakom sa nechcelo predierať čiernymi lesmi ku skutočnému prameňu a označili toto miesto za prameň Dunaja. Toto pojatie sa vžilo a dodnes nesie rieka svoje meno až od mesta Donaueschingen, kde je žriedlo obstavané ako jej symbolický prameň. V skutočnosti vzniká Dunaj sútokom potokov Breg a Brigach, ktoré sa tiež stretávajú na území mesta.