Festival svetla 2015: Exponáty

Most SNP – UFO

Zelené laserové lúče, ktoré sálali z reštaurácie UFO na moste SNP boli apoteózou svetla.
„Most je ikona klasickej mechaniky, metamorfovaný do tvaru svetelného objektu vytvoreného laserovými lúčmi, prepájajúcimi významné miesta a budovy v Bratislave. Svetelná veža zároveň symbolizuje premenu industriálnej spoločnosti 19. storočia na informačnú spoločnosť a predstavuje Fotoniku ako kľúčovú technológiu 21.storočia,“ hovorí o svojom diele Dušan Chorvát z

Medzinárodného laserového centra.

Opera pod mostom, Mirbachov palác

Vďaka podpore Višegradského fondu sa podarilo počas víkendu spojiť svetlo a nové technológie i s hudbou. V Mirbachovom paláci sa uskutočnila bizarná a originálna opera v produkcii študentov Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU a umelkyne Ingrid Višňovskej.

Resonator, Eurovea

Na námestí pred Eurovea bola v rámci Festivalu svetla celý víkend k dispozícii laserová harfa, inštalácia s názvom Resonator. Street workshop, ktorý bol súčasťou inštalácie, poskytol návštevníkom možnosť zahrať si na laserové lúče. Virtuálnu harfu a tanec pred laserom, ktorý zároveň replikoval
siluetu tanečníka na budove SND, si vyskúšali stovky ľudí.

Model pamätníka z Bratislavskej kalvárie

V nákupnom centre Eurovea mali návštevníci možnosť vidieť aj miniaturizovaný model pamätníka z Bratislavskej kalvárie.

Ruky Petra Sagana, Gordana Turuk

Uznávaná umelkyňa Gordana Turuk vystavila viacero svojich diel, medzi nimi aj Ruky Petra Sagana.

Draw in Lights

Draw in Lights je projekt, ktorý síce prebehol v Berlíne, ale keďže sa na ňom z väčšej časti podieľali aj dvaja Slováci, podarilo sa nám priniesť časť aj do Bratislavy.

Interaktívna elastická stena, CIANT

Partnerom Festivalu svetla bolo aj Medzinárodné centrum pre umenie a nové technológie CIANT
Praha, ktoré vytvára zaujímavé projekty umenia a nových technológií. Do Bratislavy priniesli interaktívnu elastickú stenu, na ktorej sa vytvárali pomocou dotykov svetelné obrazce. Projektový manažér CIANT-u, Ondřej Cakl, pripravil študentom bratislavských VŠ prednášku na tému „Umenie a nové technológie“, ktorá sa konala v pondelok 12.10.2015.