14-brana-do-fantazie

14. Brána do fantázie – Starý most

Pribinova -Starý most

 

Prvý pevný most vedúci cez Dunaj v Bratislave vznikol roku 1890 a je dlhý 460 m. Bol nazvaný po cisárovi Františkovi Jozefovi a užívať ho bolo možné až od roku 1891, kedy po ňom jazdili aj vlaky na železničnej trati Bratislava – Szombathely.

V čase prvej česko-slovenskej republiky niesol názov Štefánikov most a viedla cez neho železničná trať cez Wolfsthal do Viedne (tzv. Viedenská električka). V roku 1945 bol most vyhodený do vzduchu ustupujúcou nemeckou armádou avšak rok na to ho Červená armada opätovne postavila. Rok 1961 znamenal koniec električkovej dopravy do Petržalky a prišlo k obmedzeniu premávky vozidiel, ktoré boli ťažšie ako 12 ton. Po politickom prevrate v novembri 1989 bol most v roku 1990 premenovaný na súčasný názov – Starý most a v priebehu ďalších rokov bol naďalej udržiavaný vo využívateľnom stave.

Od 15. mája 2010 sa pre kritický stav uzavrel aj pre MHD a rovnako aj pre chodcov a cyklistov. V polovici februára prešla v rámci kolaudácie mostom prvá električka. Most bol otvorený pre verejnosť 19.5.2016. Sprístupnený je však len pre pešiu a cyklistickú dopravu.

 

Brána do fantázie

Kde sa nachádza ríša fantázie? Ako sa k nej dostať a ako prejsť cez jej bránu?  Niekomu sa to darí ľahko a inému nie. Spýtajme sa detí. Tie vedia a nepotrebujú od tej brány žiaden kľúč. Staňme sa na chvíľu aj my deťmi a nechajme sa unášať svetom ľahkosti a hravosti. Spravme si svet o čosi krajší a neberme život tak vážne…