8-cervena-ciapocka

8. Červená čiapočka – Stará tržnica

Stará tržnica

 

Zabúda sa, že keby nebolo v praveku vzniklo na križovatke ciest pri Dunaji trhovisko, dnešná Bratislava by asi vôbec nejestvovala. Trhovníci sa od pradávna snažili nájsť miesta, kde by boli chránení pred nepriaznivým počasím. V chladnejších krytých priestoroch sa potraviny udržali čerstvé, najmä mäso či zelenina. Len v krytých priestoroch sa dali predávať napr. textílie, ktoré sa mohli na daždi úplne znehodnotiť (Sukiennice v Krakove). Ak si mesto chcelo udržať povesť trhového centra, muselo sa o dodávateľov či kupcov náležite postarať.

Nová halová stavba, ktorú verejnosti odovzdali 1. novembra 1910, obsahovala miesta pre 600 predajcov na prízemí a 300 na galérii vo výške 1. poschodia. Na prízemí bolo ešte 26 obchodných separátnych obchodných priestorov. 50 x 22 metrov – Takéto boli pôvodné rozmery haly tržnice. Na výšku merala 13,5 metra a v suteréne ukrývala dokopy 130 skladov. 50 rokov slúžila tržnica svojmu pôvodnému účelu.

 

ROZPRÁVKA

Červená čiapočka

 

Rozprávku o tom, ako sa Červená čiapočka vybrala sama cez les za starou mamou, poznajú všetci – malí i veľkí. Mamičke sľúbila, že sa bude držať len chodníčka.

No ako tak cupkala po lese, s košíkom plným dobrôt, zrazu sa rozhodla, že natrhá pre starú mamu kytičku. Zabudla na sľub, ktorý dala mamičke a zišla z chodníčka na čistinku. Tam ju prekvapil zlý vlk a začal sa ju na všetko vypytovať. Ponúkol sa, že ju k starej mame odprevadí, ale Červená čiapočka  odmietla. A tak ju prefíkaný vlk predbehol a ponáhľal sa do domčeka starej mamy.

Chuderku starkú zožral, obliekol si jej čepiec, ľahol si do jej postele a čakal na Červenú čiapočku. Tá keď ku starej mame prišla, hneď sa jej čosi nevidelo. Čudovala sa, prečo má stará mama také veľké oči, uši i papuľu. No keď prišla Červená čiapočka na to, že je to zlý vlk, bolo už neskoro. Vlk ju zožral, ako aj starú mamu.

Našťastie išiel okolo starý horár, ktorý prišiel starú mamu navštíviť. Keď našiel v jej posteli vlka, rozpáral mu brucho a starú mamu s Červenou čiapočkou vyslobodil

 

Zdroj: klasické rozprávky