1. Vesmírny maják – Most SNP/UFO

Most SNP/UFO

 

V roku 1972 bol na rieke Dunaj postavený Nový most, ktorý spája sídlisko Petržalku so Starým Mestom. Na vrchole tohto mostu, ktorý je v Európe ojedinelý a bol dokonca vyhlásený za stavbu storočia, sa vo výške 95 m nachádza Vyhliadková veža UFO s reštauráciou. Je to dominanta Bratislavy s charakteristickým objektom v tvare lietajúceho taniera.

V jednom z ramien pylónu, vysokom 84,6 m, je  umiestnený rýchlovýťah, ktorý vyvezie návštevníkov len za 45 sekúnd nahor. V druhom pylóne sa nachádza núdzové schodisko so 430 schodmi.  Pri dobrej viditeľnosti je možné dovidieť do diaľky až 100 km.

 

ROZPRÁVKA

Vesmírny maják

 

Tak, ako my navštevujeme rôzne mestá či krajiny, z času na čas sa aj mimozemšťania vyberú na exkurziu na rôzne planéty. Raz sa na takýto výlet vybrali aj na našu Zem, aby preskúmali, čo je u nás najlepšie. Flotila vesmírnych lodí vysádzala svoje posádky v rôznych kútoch našej Zeme.

Posádku, ktorá mala preskúmať Slovensko, vysadili pri planetáriu vo Vysokých Tatrách. Chodili ufónci po našom Slovensku, obzerali, skúmali a hodnotili. Napodiv, vôbec ich nezaujali naše krásne hory, liečivé pramene, či hrady a zámky, ako iných turistov. To, čo ich najviac očarilo, boli bryndzové halušky. A tak sa stalo, že keď sa koncom leta materská loď po nich vracala, naša milá posádka si práve pochutnávala na poriadnej porcii halušiek s  opraženou slaninkou. Materskú loď preto zmeškali a flotila odletela bez nich.

To sa stalo pred mnohými rokmi. Odvtedy sa vždy v tom istom čase snažia dostať na Bratislavské UFO. Veria, že to je vesmírny maják, ktorý je vidieť aj z ďalekých planét a čakajú, že raz si tu po nich prídu. No zatiaľ sa toho nedočkali.  A tak sa znovu vrátia dolu na zem a trávia medzi nami ďalší rok. Skúste uhádnuť, čo asi po celý rok robia? Chodia z miesta na mesta a pochutnávajú si na brydnzových haluškách.

 

Autor: Miroslava Atanasová